Spłata miesięcznych zobowiązań zaczynać stanowić dla Ciebie problem? Może warto zastanowić się nad rozwiązaniem i zdecydować się na refinansowanie swojego zobowiązania lub skonsolidowanie wielu kredytów. Być może właśnie jedna z tych propozycji okaże się dla Ciebie najkorzystniejsza. Sprawdź, na czym polegają oba rozwiązania.

Najważniejsze różnice między konsolidacją a refinansowaniem kredytu

Zacznijmy od pojęcia konsolidacji kredytów, która polega na połączeniu kilku zobowiązań w jeden wspólny kredyt. Wówczas jest on zaciągnięty w jednym banku, polega na spłacaniu jednej raty, a w praktyce pokrywa koszt dotychczasowych zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny umożliwia spłatę takich zobowiązań jak: kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy czy leasing, pożyczki oraz karty kredytowe.

Następnie refinansowanie kredytu jest możliwością przeniesienia kredytu do innego banku. Najczęściej pozwala to zaoszczędzić przy zmianie warunków kredytowania, które mogą okazać się korzystniejsze w innym banku. Zazwyczaj zmiany dokonują właściciele kredytów hipotecznych, które warunki potrafią zmieniać się w zależności od oferty banku. Jednak podczas refinansowania konieczne będzie założenie dodatkowego zabezpieczenia, by bank nie ponosił dużego ryzyka.

Kiedy warto zdecydować się na konsolidację kredytów?

Przede wszystkim to rozwiązanie kierowane jest do osób, które posiadają więcej niż jedno zobowiązanie kredytowe. Największym problemem wówczas jest pogodzenie ze sobą wszystkich spłat kredytów, ich terminowości czy rosnących rat kredytów. W pewnym momencie może okazać się to trudne do zrealizowania dla kredytobiorcy, a zwłaszcza gdy pojawiają się też dodatkowe problemy finansowe.

Konsolidacja kredytów pozwoli złapać większy oddech kredytobiorcy i zapanować nad domowym budżetem. Zwykle rata kredytu konsolidacyjnego jest mniejsza w porównaniu do sumy wszystkich poprzednich rat. Wynika to głównie z wydłużenia okresu kredytowania, co jest najczęściej oferowanym warunkiem w wielu bankach.

Na konsolidację decydują się też osoby, których warunki kredytowe nie podlegają już negocjacjom i ich spłacanie staje uciążliwie każdego miesiąca. Trzeba jednak pamiętać, że zmniejszenie kwoty raty kredytu do minimalnej, wiąże się nie tylko z dłuższym okresem trwania zobowiązania, ale również z wyższymi odsetkami. W rezultacie koszt całkowity kredytu jest wyższy, lecz miesięczne raty stają się mniejsze i jesteś zobowiązany do ich spłaty przez dłuższy czas.

Kto powinien zastanowić się nad refinansowaniem kredytu?

Jeśli posiadasz przykładowo kredyt hipoteczny i uważasz, że Twoje warunki kredytowe nie są już atrakcyjne, może warto zastanowić się nad refinansowaniem? To rozwiązanie szczególnie polecamy osobom, które zaciągnęły kredyt na mieszkanie wiele lat temu, gdy oferty banków nie różniły się zbyt wiele od siebie i proponowały znacznie gorsze warunki niż obecnie. Jak to sprawdzić?

Najprościej będzie umówić się na bezpłatne spotkanie z jednym z naszych Ekspertów Fin2, który przeanalizuje Twój aktualny kredyt mieszkaniowy i porówna go z obecnymi ofertami na rynku. Weźmie pod uwagę wszystkie aktualne kryteria i sprawdzi możliwości kredytowe. Może okazać się, że identyczny kredyt na podobnych zasadach, możesz zaciągnąć w innym banku, który przykładowo posiada mniejsze oprocentowanie.

Refinansowanie najczęściej opłaca się w przypadku kredytów gotówkowych i hipotecznych, których warunki kredytowe potrafią zmieniać się przeciągu kilku miesięcy. Warto sprawdzić takie rozwiązanie, ponieważ może okazać się, że jesteś w stanie zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy przy zmianie banku i tym samym swoich warunków kredytu.