Często słyszy się różne teorii dotyczące kredytu hipotecznego – pytanie które z nich są prawdziwe, a które nieco naciągają fakty. Odpowiedzi znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule, gdzie nasi Eksperci Finansowi obalają najczęściej pojawiające się mity dotyczące kredytów hipotecznych.
Niepotrzebna zdolność kredytowa – fałsz
Pierwszą i ostatnio często pojawiającą się zmyłką jest zaprzeczenie, aby Klient banku musiał posiadać zdolność kredytową do uzyskania kredytu hipotecznego. To oczywiście bzdura! Zdolność kredytowa to podstawa przy ubieganiu się o dofinansowanie hipoteczne.
Kredyt hipoteczny jest najdroższym produktem finansowym – fałsz
Pożyczając pieniądze od banku na zakup domu czy mieszkania, musimy oczywiście liczyć się z większymi kosztami. Jednak nie jest to jednoznaczne z najdroższym produktem na rynku finansowym – wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju oferty, jaką wybierzemy, okresu kredytowania, oprocentowania kredytu i wszystkich kosztów okołokredytowych.
Zwracając się o pomoc do naszych Ekspertów Finansowym Fin2, możesz być pewien, że przygotujemy dla Ciebie najkorzystniejszą, a tym samym jedną z tańszych ofert kredytowych.
Historia kredytowa nie jest konieczna – prawda
Wcale nie musisz mieć na swoim koncie kilku kredytów, aby bank traktował Cię poważnie. Historia kredytowa nie jest wcale koniecznością, co kiedyś było uważane za standard. Teraz dla instytucji finansowej liczą się inne kryteria, takie jak właśnie zdolność kredytowa.
Istnieje jedynie opcja 20% wkładu własnego – fałsz
To całkiem dobra wiadomość dla kredytobiorców, ponieważ niektóre banki oferują możliwość wzięcia kredytu hipotecznego z 10% wkładem własnym – TUTAJ dowiesz się, które banki gwarantują taką opcję. Warunki udzielania kredytów mocno się zmieniły na przestrzeni ostatnich kilku lat, co miało związek nie tylko z rosnącą inflacją, ale również pandemią i innymi kryzysami gospodarczymi.
Obecnie pojawiło się wiele nowych ofert kredytów hipotecznych, które stają się bardziej przystępne dla osób z przeciętnymi zarobkami. Oczywiście nadal istnieją pewne ograniczenia i obostrzenia w bankach, lecz wystarczy posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by wybrać tą najlepszą propozycję.
Umowa na czas określony jest jednoznaczna z odmową kredytu – fałsz
Nieprawdą jest, że jedynie osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony mają szansę na otrzymanie pozytywnej decyzji z banku. Wcale nie musisz martwić się o swoją sytuację zawodową, ponieważ osoby zatrudnione również na umowę na czas określony, mogą spokojnie starać się o kredyt hipoteczny.
Z reguły zakłada się, że taka umowa powinna być ważna co najmniej pół roku od momentu złożenia wniosku, co świadczy o Twojej stabilnej sytuacji finansowej z perspektywy banku.
Pierwsza negatywna decyzja, przesądza o wszystkich kolejnych – fałsz
Po otrzymaniu pierwszej negatywnej decyzji od banku, nie należy się poddawać, a wręcz przeciwnie trzeba próbować dalej. O tym doskonale wiedzą też nasi Eksperci Finansowi, którzy zdają sobie sprawę z odmiennych kryteriów i warunków kredytowania w różnych bankach.
Każda instytucja posiada inne zasady przyznawania kredytów hipotecznych, przez co zwraca uwagę na zupełnie różne wskaźniki. Tym samym posiadają odrębne marginesy tolerancji, które dotyczą akceptacji pewnych ustępstw od normy.
Kredytobiorca jest pełnoprawnym właścicielem nieruchomości – prawda
Powstał również mit jakoby bank miał zostać właścicielem zakupionej przez Ciebie nieruchomości, co jest oczywiście nieprawdą. W momencie nabycia domu lub mieszkania, stajesz się prawowitym posiadaczem, natomiast bank zyskuje miano wierzyciela.
Oznacza to, że posiada ograniczone prawo rzeczowe w formie hipoteki – dalej umożliwia to swobodną sprzedaż lub wynajem nieruchomości. Sytuacja zmienia się w momencie, gdy zaczynasz zalegać z płatnościami rat, wówczas bank ma prawo wystawić nieruchomość na sprzedaż, z czego zabiera określony procent.
Singlom łatwiej przyznaje się kredyt hipoteczny – fałsz
Twój status związku nie ma tutaj żadnego znaczenia, ponieważ banki nie tworzą specjalnych ofert kredytów dla małżeństw czy singli. Wiele zależy tutaj od wielkości dochodów zarówno singla, jak i małżeństwa, które stara się o kredyt na mieszkanie.
Tani kredyt zawsze będzie najlepszy – fałsz
Wszelkie ogłoszenia o najtańszym kredycie hipotecznym mogą być złudne, ponieważ często ukrywane są pozostałe koszty, w tym koszty okołokredytowe. Prawie wszystkie banki ogłaszają się z ofertą taniego kredytu hipotecznego, lecz niewielka ilość z nich faktycznie oferuje najkorzystniejsze warunki.
Niska rata kredytu to nie wszystko, ponieważ jest ona zazwyczaj uzależniona od wielu innych czynników, jak na przykład okres kredytowania. Tutaj również polecamy skorzystać z porady Eksperta, ponieważ nietrudno jest wpędzić się w duże koszty kredytowe, o których na początku nikt nie wspomina. Decyzja o kredycie hipotecznym powinna być bardzo dobrze przemyślana i skalkulowana, aby faktycznie w przyszłości mógł spokojnie spłacać kolejne raty.