Najprościej mówiąc, restrukturyzacja polega na zmianie warunków kredytowych, ale co to oznacza w praktyce dla kredytobiorcy? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i jednocześnie podpowiedzieć kto powinien zainteresować się takim rozwiązaniem. Przedstawimy wszystkie za i przeciw, abyś mógł sam zdecydować, czy w Twoim przypadku warto rozważyć opcję restrukturyzacji kredytu.

Na czym polega restrukturyzacja kredytu?

Tak jak wspomnieliśmy na wstępnie restrukturyzacja dotyczy zmiany zasad finansowania kredytu, co najczęściej dzieje się w momencie, gdy zmienia się sytuacja finansowa kredytobiorcy. Czasami zmusza nas do tego sytuacja życiowa, a w ostatnim czasie zmiany wynikają również z sytuacji gospodarczej, która może mieć negatywne skutki również dla kredytobiorców.

Po dokonaniu restrukturyzacji można zmodyfikować oprocentowanie kredytu, wydłużyć okres spłaty zobowiązania albo wybrać nową formę zabezpieczenia. Możliwości może być wiele i to tak naprawdę Ty decydujesz, które z nich będą dla Ciebie najkorzystniejsze. Rozwiązanie to dotyczy zarówno właścicieli kredytów gotówkowych, jak i kredytów hipotecznych, którzy znacznie częściej decydują się na modyfikację swoich zobowiązań, ze względu na wysokość miesięcznych rat i ogólną kwotę zadłużenia.

W jaki sposób można dokonać restrukturyzacji kredytu?

Obecnie banki oferują kilka wariantów, dzięki którym możesz dokonać zmiany warunków swojego kredytu. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby zwiększyć swój komfort spłaty kredytu? Sprawdź najczęściej wybierane rozwiązania.

  • Zmiana okresu kredytowania – dla osób, które pragną zmniejszyć wysokość swojej miesięcznej raty, proponujemy zastanowić się nad wydłużeniem okresu kredytowania. Trzeba jednak pamiętać, że wówczas zwiększają się ogólne koszty kredytu poprzez podwyższone odsetki. Natomiast chcąc skrócić czas spłaty zobowiązania i tym samym zmniejszyć całkowity koszt kredytu, możesz zastanowić się nad skróceniem okresu kredytowania, lecz konieczne będzie wcześniejsze spłacenie rat zobowiązania.
  • Zabezpieczenie kredytu – głównie dotyczy właścicieli kredytów hipotecznych, którzy mogą ustanowić dodatkowe zabezpieczenie zobowiązania pod postacią hipoteki, dzięki czemu zmniejsza się wysokość miesięcznych rat.
  • Przewalutowanie kredytu – idealna opcja dla posiadaczy zobowiązania w innej walucie niż złoty polski – głównie mowa o frankowiczach, którzy mają obecnie możliwość przewalutowania swojego kredytu w niektórych bankach po korzystnej cenie.
  • Wakacje kredytowe – oto coraz częściej wybierana przez kredytobiorców opcja i oferowana przez większość banków, gdzie możesz bez problemu zawiesić spłacanie rat na kilka miesięcy. Dostępna jest również opcja wakacji kredytowych z programu rządowego, o czym wspominaliśmy w poprzednich artykułach.
  • Zmiana rodzaju rat kredytowych – można wyróżnić także dwie możliwości, czyli raty balonowe i malejące. Pierwsze z nich pozwolą znacznie zaoszczędzić w pierwszych miesiącach od restrukturyzacji, by pod koniec okresu kredytowania znacznie podwyższyć raty. Z kolei raty malejące będą dobrym rozwiązaniem na obniżenie całkowitego kosztu kredytu.

Istnieje jeszcze jedna możliwość modyfikacji warunków kredytowych, a mianowicie dołączenie kolejnego kredytobiorcy do zobowiązania finansowego. Takie podejście sprawdzi się w przypadku, gdy zdolność kredytowa jednego z kredytobiorców zostanie ograniczona. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie dołączenie drugiej osoby do kredytu, by zwiększyć swoją zdolność kredytową i utrzymać aktualne warunki kredytowe.

Kiedy warto rozważyć restrukturyzację kredytu?

Kredytobiorca musi przede wszystkim zastanowić się, czy jego aktualne warunki kredytowe wciąż zgadzają się z jego możliwościami finansowymi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub Twoje kalkulacje znacznie przekraczają budżet domowy, warto zastanowić się nad restrukturyzacją kredytu. Wszelkie zmiany finansowe, które mają wpływ na Twoją zdolność kredytową, są odpowiednim wyznacznikiem, by umówić się na darmowe spotkanie z Ekspertem Kredytowym Fin2 i dowiedzieć się więcej o ofertach restrukturyzacji w bankach.

Nawet jeśli Twoja sytuacja finansowa nie uległa pogorszeniu, możesz sprawdzić podobne rozwiązanie i zastanowić się nad zmniejszeniem swoich miesięcznych rat kredytu. Warto zadbać o swój budżet i skorzystać z możliwości, jakie dają nam obecnie oferty w bankach. Nasi eksperci pomogą Ci nie tylko w doborze odpowiedniej oferty, ale również wesprą podczas składania wniosków i dopełniania formalności.