Pewnie niejednokrotnie słyszałeś już o raporcie BIK. Co on oznacza i dlaczego jest tak ważny dla kredytobiorcy? Poniżej zebraliśmy wszystkie najczęściej zadawane pytania do naszych Ekspertów i postanowiliśmy umieścić tutaj konkretne odpowiedzi. Pamiętaj, że jeśli nie znajdziesz tutaj tego, czego szukasz, zawsze możesz skontaktować się z nami bezpośrednio – rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

Co to jest raport BIK?

W rozwinięciu BIK oznacza Biuro Informacji Kredytowej, czyli miejsce gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje odnośnie Twojej historii kredytowej. Wszystkie dane tam zawarte są ściśle chronione ustawą RODO, dzięki czemu możesz być spokojny. Instytucje finansowe przetwarzają te dane wyłącznie w celu zweryfikowania Twojej zdolności kredytowej. Więcej na temat samego raport możesz przeczytaj również TUTAJ.

Czy raport BIK jest płatny?

Istnieje możliwość złożenia wniosku – raz na pół roku – z prośbą o udzielenie dostępu do bazy BIK. Jednak czas przetwarzania takiego wniosku nie został nigdzie uregulowany. Możesz zatem czekać na odpowiedź bardzo długo, a zamiast oczekiwania możesz również wykupić jednorazowy dostęp do raportu w kwocie 39 zł.

Gdzie można złożyć wniosek o darmowy dostęp do raportu BIK?

Tak jak wspomnieliśmy, jest taka opcja, aby jednorazowo co 6 miesięcy móc ubiegać się o udzielenie informacji o raporcie BIK za darmo. Wystarczy zgłosić się w jedno z kilku miejsc:

  • osobiście w Centrum Obsługi Klienta w Warszawie;
  • wysyłając pismo na powyższy adres;
  • korzystając ze swojego konta w serwisie BIK;
  • przesyłając wniosek opatrzony podpisem kwalifikowanym.

W jaki sposób raport BIK czerpie informacje o kredytobiorcach?

Dane zawarte w raporcie pochodzą częściowo z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, a także mogą wskazywać, czy ktokolwiek wcześniej sprawdzał Twoją sytuację finansową. W raporcie znajdziesz informacje dotyczące Twoich wcześniejszych zobowiązań wraz ze szczegółami terminowej (lub nie) spłaty rat.

Wszystko to przestawione jest pod postacią wskaźników, które można przeanalizować w ocenie punktowej BIK. To nic innego jak liczbowe określenie Twojej zdolności kredytowej, biorąc pod uwagę poprzednie elementy historii kredytowej.

Co można znaleźć w raporcie BIK?

Oprócz wcześniej wymienionych danych, możesz sprawdzić jakie banki weryfikowały Twoją historię kredytową oraz jaki miały w tym cel. Możesz sprawdzić aktualny stan spłaty Twoich zobowiązań, a także przypomnieć sobie jaki zobowiązania masz już za sobą.

Tutaj ważną informacją dla banku będą miały zobowiązania przeterminowane. Wszelkie opóźnienia będą bardzo istotne w procesie podejmowania decyzji o udzieleniu nowego kredytu hipotecznego.

Jak można założyć konto w BIK?

Tak naprawdę wystarczy wejść na stronę: https://www.bik.pl/ i dokonać prostej rejestracji, podając:

  • imię i nazwisko;
  • adres e-mail;
  • numer telefonu;
  • miejsce zamieszkania;
  • rodzaj oraz numer dokumentu tożsamości;
  • numer PESEL.

Następnie otrzymujesz już konkretną instrukcję, jak postępować dalej. Będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość oraz aktywować swoje konto, dokonując tym samym płatności na wskazane konto. Na samym końcu otrzymasz kod weryfikacyjny, dzięki któremu będziesz mógł zalogować się na swoje konto i pobrać raport BIK.

Czy konieczne jest podanie dokumentu tożsamości?

Tak. Bez takiej informacji Biuro Informacji Kredytowej, nie będzie mogło udzielić Ci dostępu do danych. Dokument tożsamości jest warunkiem koniecznym, aby móc się zalogować i otrzymać informacje o Twojej historii kredytowej.

Potwierdzenie tożsamości może odbyć się dwoma sposobami. Pierwszy z nich zakłada podanie i wpisanie danych z dowodu osobistego, paszportu lub innego dowodu tożsamości. Natomiast druga opcja umożliwia wysłanie listu poleconego na wskazany adres, by otrzymać specjalny kod weryfikacyjny. Niestety to rozwiązanie będzie trwało o wiele dłużej.

Czy można sprawdzić raport BIK w banku?

Od niedawna jest również taka możliwość, ale oferowana jest jedynie w kilku bankach. Procedura ta wygląda następująco: zgłaszasz prośbę o udzielenie dostępu do raportu BIK poprzez stronę internetową banku lub aplikację mobilną, następnie otrzymujesz potwierdzenie o przyjęciu wniosku.

Zwykle czas oczekiwania trwa do kilku dni, a bank składa wniosek w Twoim imieniu. Wówczas otrzymujesz gotowy raport w wersji pdf., który zaszyfrowany jest specjalnym kodem.

Jak działa sprawdzanie raportu BIK przedsiębiorcy?

Cały mechanizm zakładania konta wygląda identycznie, poza zaznaczeniem opcji „konta firmowego”. Kolejność oraz późniejsze etapy weryfikacji wyglądają w bardzo podobny sposób.

Czy można sprawdzić osobę trzecią w BIK?

Osoba prywatna może mieć dostęp wyłącznie do swoich danych, pozostałe osoby są chronione, a dostęp do informacji na ich temat mają wyłącznie banki i inne instytucje finansowe. Wyjątkiem jest wyłącznie możliwość sprawdzenia i zweryfikowania swoich kontrahentów pod kątem ich wcześniejszych zobowiązań.

Jak długo jest ważny raport BIK?

Udzielany jest jednorazowo i posiada również swój termin ważności – 30 dni. Warto również pamiętać, że jeśli miałeś na swoim koncie przeterminowany kredyt, a minęło już pięć lat od jego całkowitego spłacenia, możesz wnioskować do BIK o usunięcie zobowiązania z Twojej historii kredytowej.