Zapewne każdy z Was już o niej słyszał, niezależnie od tego czy posiadasz już jakieś zobowiązania finansowe albo dopiero się do niego przymierzasz. Stopa referencyjna NBP to jedna z ważniejszych wartości w kraju, dzięki której kredyty mogą ulegać zmianie. Czym dokładnie jest i od czego jest zależna, a także na co ma wpływ stopa referencyjna, dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Czym jest stopa referencyjna?

Warto zaznaczyć na wstępie, że oprócz stopy referencyjnej możemy wyróżnić jeszcze kilka innych, lecz dzisiaj zdecydowaliśmy się skupić na tej konkretnej. Jest ona ustalana i modyfikowana przez Radę Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego.

Zaczniemy od oficjalnej definicji stopy referencyjnej – jest to wskaźnik rentowności bonów pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski podczas dokonywania takich działań jak: zakup lub sprzedaż krótkoterminowych bonów pieniężnych na rynku międzybankowym. Co to jednak oznacza w praktyce?

Stopa referencyjna wyznacza wysokość doliczanych odsetek, które są publicznie udostępniane. Najczęściej jest ona obliczana przy kredytach ze stałych oprocentowaniem, ponieważ jest ono znane i ustalone odgórnie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, gdzie wartość odsetek obliczane są na podstawie stopy procentowej WIBOR®.

Od czego zależy wysokość stopy referencyjnej?

Narodowy Bank Polski może poniekąd regulować politykę pieniężna w kraju właśnie za pośrednictwem stopy referencyjnej. Jej wartość wpływa pośrednio na poziom inflacji czy całkowity koszt kredytów oferowanych przez banki komercyjne.

W momencie obniżenia stopy referencyjnej z kolei, można spodziewać się nagłego ożywienia gospodarczego w kraju i większej przystępności kredytów pieniężnych, dzięki czemu ludzie zaczynają inwestować w rozwój gospodarczy przykładowo za pośrednictwem rynku nieruchomości. Warto wspomnieć, że na dzień 5 października 2023 roku stopa referencyjna w Polsce wynosiła 5,75%, a dla porównania rok wcześniej oscylowała w granicach 6,75%.

Na co ma wpływ stopa referencyjna?

Można powiedzieć, że sama stopa referencyjna nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość rat kredytu czy lokat bankowych. Jednak jej zmiana może wpłynąć pośrednio na każdy z tych elementów, biorąc również pod uwagę wielkość stawki WIBOR®, która także jest częściowo uzależniona od wartości stopy referencyjnej NBP.

Im będzie miała ona wyższą wartość, tym wyższy może okazać się poziom inflacji w kraju, a koszt kredytów pieniężnych również zacznie wzrastać. Taka sytuacja niekoniecznie sprzyja nowym inwestycjom, a przede wszystkim osobom, które planowały zakupić pierwsze mieszkanie. Wzrost stóp referencyjnych NBP przyczynia się jednocześnie do zwiększenia kosztów kredytów hipotecznych, a to z kolei może zniechęcać potencjalnych kredytobiorców.

Jak może wyglądać stopa referencyjna w najbliższym czasie?

Pewnie zastanawiasz się, jak może obecnie zmienić się wartość stopy referencyjnej w Polsce? Ja słusznie zauważyli eksperci, stopy referencyjne z początkiem 2023 roku zostały dość mocno obniżone, co kolejno wpłynęło na zmniejszenie się wartości WIBOR® oraz przykładowo EURIBOR. Zauważalnym skutkiem było obniżenie się rat spłacanych przez kredytobiorców.

Jednak nie możemy do końca przyzwyczaić się do panującej sytuacji, ponieważ dookoła panują zupełnie inne warunki – wojna w Ukrainie, skutki po pandemii, inflacja i wiele innych. Sytuacja gospodarcza nie jest do końca stabilna, ale niektórzy analitycy przewidują kolejne obniżenie stopy referencyjnej, choć dopiero pod koniec 2024 roku.

W każdym razie możesz zawsze liczyć na naszych Ekspertów Finansowych Fin2, którzy są w gotowości i zapraszają na bezpłatne spotkanie, by omówić warunki kredytowe według Twoich potrzeb. Podpowiemy jakie rozwiązanie, będzie dla Ciebie najskuteczniej i najtańsze, także w oparciu o bieżącą sytuację gospodarczą w Polsce.