Poprzedni rok był zdecydowanie ciężki dla wszystkich kredytobiorców, a także osób, które planowały zakup mieszkania. Nieustanne podwyżki stóp procentowych, a co za tym idzie również raty kredytów stanowiły spore utrudnienie dla wielu polskich rodzin. Minęły już prawie dwa miesiące nowego roku i pojawia się nieśmiałe pytanie – co stanie się ze stopami procentowymi w 2023 roku? Jaka będzie sytuacja na rynku kredytowym? Czy ceny nieruchomości będą korzystniejsze? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania w dzisiejszym artykule.

Podsumowanie sytuacji kredytowej 2022 roku – stopy procentowe

W krótkim podsumowaniu można powiedzieć o podwyżkach stóp procentowych, które miały miejsce prawie co miesiąc. Dlaczego? Sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie przechodziła i nadal przechodzi kryzys w związku z wojną na Ukrainie, a także wciąż walcząc ze skutkami pandemii. Rosnąca inflacja dotknęła dosłownie każdego obywatela, w tym również właścicieli kredytów hipotecznych.

Ich miesięczna wysokość kredytu wzrosła nawet i kilka procent, co znacznie nadwyrężyło domowy budżet. Przez niespełna rok stopa referencyjna wzrosła z 0,10% do 6,75% – co oznacza najwyższy wskaźnik od 2008 roku. Na ten moment Narodowy Bank Polski zaprzestał podnoszenia stóp procentowych od końca 2022 roku do dnia dzisiejszego. Niektórzy analitycy zakładają, że taka stabilizacja może potrwać nawet do końca obecnego roku, a nawet widać tendencję do jej zmniejszania w czwartym kwartale.

Jednak nauczeni doświadczenie staramy się nie przywiązywać mocno do aktualnych prognoz, ponieważ sytuacja gospodarcza może nas zaskoczyć w każdej chwili. Trzeba po prostu dostosować się do bieżących warunków i szukać możliwie najatrakcyjniejszych ofert kredytów hipotecznych.

Czy można spodziewać się wzrostu stóp procentowych?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, pojawiają się głosy analityków dotyczące stabilizacji stóp procentowych, a nawet ich stopniowego zmniejszania. Warto podkreślić, że obecnie stawka WIBOR®3M wynosi 6,92% – jest to kolejny istotny czynnik brany pod uwagę przy obliczaniu odsetek kredytowych. Jego wysokość wciąż jest oczywiście większa niż rok temu, ale uległa nieznacznej zmianie w ostatnim czasie. Analizy przewidują zejście do poziomu 6-6,5%.

Aktualnie banki mają również możliwość zaproponowania kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem – uzależnionym od stawki WIBOR®3M lub WIRON®. Zgadzamy się z faktem, iż w najbliższym czasie stopy procentowe powinny zostać na tym samym poziomie, a być może pod koniec 2023 roku nieco się obniżą.

Czego mogą spodziewać się kredytobiorcy?

Teraz większość kredytobiorców czeka na rozwój sytuacji i martwi się o swoje raty kredytu. Możemy Was nieco uspokoić, ponieważ nie zapowiadają się obecnie żadne drastyczne zmiany czy podwyżki. Jeśli rzeczywiście spełnią się oczekiwania ekonomistów i wskaźnik WIBOR®3M zacznie powoli spadać, istnieje tym samym szansa na zmniejszenie kwot rat kredytowych.

Co z kolei mają zaplanować osoby, które dopiero będą starać się o kredyt hipoteczny? Z pewnością teraz jest to lepszy czas na wzięcie kredyty niż parę miesięcy temu, ponieważ wskaźniki są bardziej stabilne i łatwiej jest przewidzieć potencjalne raty kredytu. Z drugiej strony banki wprowadzają bardziej rygorystyczne warunki udzielania kredytów, co wiąże się bezpośrednio ze brakiem zdolności kredytowej w większości przypadków.

Na szczęście można skorzystać jeszcze z pomocy Ekspertów Finansowych Fin2, którzy przygotują dla Ciebie specjalną ofertę kredytów hipotecznych z najniższymi ratami – tak akurat na Twoją kieszeń! Wystarczy sprawdzić propozycje z kilku banków, poznać Twoje oczekiwania i możliwości finansowe, a z pewnością znajdziemy dla Ciebie najkorzystniejszy kredyt na mieszkanie.