Kupując samochód, to normalne że myślimy również o jego ubezpieczeniu. Chcąc zabezpieczyć swoich bliskich, decydujemy się na zakup polisy na życie. Co się dzieje, gdy zaciągamy kredyt hipoteczny lub gotówkowy? Sytuację należy traktować bardzo podobnie, ponieważ ubezpieczenie naszego zobowiązania także ma swoje plusy, a co więcej, bywa również wymagane. Dowiedz się od czego to zależy i jakiego rodzaju ubezpieczenie kredytu, będzie w Twoim wypadku najrozsądniejsze.

Ubezpieczenie kredytu jest (nie)konieczne

Oficjalnie nie znajdziesz nigdzie żadnej informacji związanej z obowiązkiem dokupienia ubezpieczenia do kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Jeśli jednak zdecydujesz się na wzięcie kredytu, możesz otrzymać komunikat z banku o braku wiarygodności i niskiej zdolności kredytowej, co niestety uniemożliwi realizację zobowiązania. Dlaczego?

Z punktu widzenia banku, kredytobiorca po zaciągnięciu zobowiązania powinien spłacać je regularnie w określonej kwocie stałej wraz z doliczonymi odsetkami. Jednak zdarzają się różnego rodzaju sytuacje losowe – choroba, upadłość własnej działalności, utrata pracy czy nawet śmierć – przez co spłata kredytu zostaje unieruchomiona.

Zatem ubezpieczenie kredytu jest przede wszystkim zabezpieczeniem obu stron w razie zdarzeń losowych, na które żadna ze stron nie ma wpływu. Wówczas bank może liczyć na terminową spłatę należności, a Ty nie musisz martwić się o potrzebne środki do spłaty kredytu.

Rodzaj ubezpieczenia zależny od Twojego kredytu

Podobnie jak przy poszukiwaniu polisy OC i AC, tutaj również możesz spodziewać się wielu ofert ubezpieczenia kredytu, które będą różnić się w zależności od Twojego kredytu. Wpływ na ostateczną kwotę ubezpieczenia będzie mieć między innymi rodzaj kredytu, jego wielkość oraz czas trwania. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie kredyty hipotecznego

Wysokość ubezpieczenia będzie zależna główne od wielkości Twojego wkładu własnego. Jak zapewne się domyślasz, im większy wkład własny, tym ubezpieczenie może być niższe. Trzeba jednak mieć na względzie, że kredyty hipoteczne najczęściej udzielane są na 20-30 lat, podczas których to mogą zaskoczyć nas różne życiowe rozterki.

Można w takim wypadku zabezpieczyć się na skutek różnych przeciwności losu i postawić na wyższe ubezpieczenie, które zabezpieczy również Twoich bliskich.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego

W tym wypadku z ubezpieczeniem kredytu możemy spotkać się o wiele rzadziej, jednak nie jest ono wykluczone! Ostatnimi czasy banki również decydują się na tworzenie dwóch konkurencyjnych ofert kredytu gotówkowego, gdzie zakładana jest opcja z ubezpieczeniem lub bez.

Na czym polega różnica? Kredyt gotówkowych z ubezpieczeniem jest w podsumowaniu o wiele tańszy, posiada niższe oprocentowanie i jednak bardziej opłaca się z pespektywy kredytobiorcy – nawet jeśli zakłada dopłatę w postaci ubezpieczenia. Warto również pamiętać, że jest to forma zabezpieczenia Ciebie przed różnymi sytuacjami losowymi, co może zdarzyć się także podczas krótkiego okresu spłaty kredytu.

Ubezpieczenie kredytu konsolidacyjnego

Słowem wstępu przypominamy, że kredyt konsolidacyjnym jest połączeniem wszystkich zobowiązań w jedno ogólne, dzięki czemu zamiast spłacania kilku rat w różnym terminie, możesz spłacać tylko jedną. Więcej na ten temat przeczytasz również w naszym artykule, gdzie dokładnie wyjaśniamy na czym polega kredyt konsolidacyjny i dlaczego dla niektórych jest szczególnie zalecany.

W niektórych bank istnieje wymóg posiadania ubezpieczenia kredytu konsolidacyjnego, co wynika głównie z przekroczenia pewnego progu zadłużenia. Wówczas rata kredytu staje się atrakcyjniejsza dla kredytobiorcy, ale w zamian musi on zabezpieczyć zarówno siebie, jak i bank na wypadek niewypłacalności.

Jakie ubezpieczenie wybrać i ile będzie kosztować?

Najczęściej mamy do wyboru trzy podstawowe rodzaje ubezpieczeń kredytu: ubezpieczenie na życie, na wypadek choroby lub trwałego inwalidztwa oraz na wypadek utraty pracy.

Pierwsze – ubezpieczenie na życie – to podstawowa polisa, która odpowiada za zabezpieczenie kredytobiorcy na skutek nagłej śmierci. Wówczas chroni ona głównie bliskich, którzy zostają z kredytem zmarłego, dzięki czemu nie muszą martwić się o spłatę kolejnych rat kredytu. Po przedstawieniu niezbędnych dokumentów w banku, zobowiązanie finansowe zostaje całkowite przejęte przez ubezpieczyciela.

Kolejne – ubezpieczenie na wypadek choroby lub trwałego inwalidztwa – dotyczy wszelkiego rodzaju uszkodzenia ciała, które uniemożliwia dalsze wykonywanie pracy przez kredytobiorcę. Konieczne jest dostarczenie do banku dokumentów potwierdzających inwalidztwo, trwały uszczerbek na zdrowiu. Dopiero po jego zaakceptowaniu, towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje Twój kredyt.

Najczęściej poprzedni rodzaj polisy występuje w połączeniu z ubezpieczeniem na wypadek utraty pracy. Trzeba jednak zaznaczyć, że taka sytuacja musi nastąpić nie z winy kredytobiorcy i przede wszystkim nie obejmuje całkowitej spłaty kredytu. Ubezpieczyciel zobowiązuje się jedynie do spłaty około 6-12 rat miesięcznych Twojego zobowiązania do momentu aż nie znajdziesz nowej pracy.

Ile może kosztować takie ubezpieczenie? Wszystko zależy od rodzaju kredytu, ewentualnych wymagań banku oraz Twoich potrzeb. Zachęcamy do spotkania z naszymi Ekspertami Finansowymi Fin2, którzy nie tylko znajdą dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę kredytu, ale również dobiorą do niej odpowiednie ubezpieczenie, które nie będzie kosztować Cię fortuny, a jednak pozwoli bezpiecznie i skutecznie zaciągnąć kredyt.