Ostatnio sporo się znowu mówi o wakacjach kredytowych, które mają zostać przedłużone również na 2024 rok, ale już w nieco innej formie. I tutaj właśnie pojawiają się największe dyskusje wśród kredytobiorców, ponieważ mogą zmienić się całkowicie zasady korzystania z możliwości zawieszenia rat kredytu. Jakie są propozycje rządu i kiedy realnie możemy spodziewać się zmiany? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu Ekspertów Fin2.

Pierwsze założenia programu wakacji kredytowych

Rząd rozpoczął prace nad nowelizacją ustawy o wakacjach kredytowych oraz zmianami związanymi z Funduszem Wsparcia Kredytobiorców. Pojawiły się już pierwsze propozycje zasad korzystania z programu, gdzie głównym założeniem jest pomoc kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Wówczas rozwiązanie w postaci zawieszenia spłaty rat kredytów, może okazać się bardzo przydatne, by zaoszczędzić środki na późniejsze uregulowanie zobowiązań.

Według pierwotnych założeń, projekt wakacji kredytowych miał wejść w życie na początku marca. Jednak wiemy już na pewno, że tak się nie stanie, ponieważ dopiero trwają rozmowy na temat zmian. Wszystko jest zatem w trakcie uszczegóławiania, a my postanowiliśmy przybliżyć Wam nieco wstępny zarys programu wsparcia kredytobiorców.

Wakacje kredytowe zakładają możliwość zawieszenia rat kredytu przez miesiąc czasu i tylko raz na kwartał. Pierwsza zagwozdka pojawia się już teraz, kiedy to w marcu miał rozpocząć się miesiąc zatrzymania rat. Jeśli projekt zacznie działać od kwietnia, miesiące te powinny się skumulować w czasie i umożliwić kredytobiorcy zawieszenie rat przez dwa miesiące w kwartale. Jaka będzie ostateczna decyzja rządu? Dowiemy się pewnie już wkrótce i podzielimy z Wami najnowszymi informacjami.

Drugą ważną kwestią proponowanych zmian jest aktualizacja zasad Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, gdzie do najważniejszych koncepcji zaliczamy zmniejszenie wskaźnika RdD (raty od dochodu) z 50% do 40%, co dotyczy stosunku miesięcznej raty kredytu wraz z odsetkami do dochodu gospodarstwa domowego. Dodatkowo przewidziane jest również zwiększenie kwoty dochodu uprawniającej do skorzystania z programu wsparcia dla kredytobiorców.

Kto będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych?

Tym razem projekt zakłada większe ograniczenia z możliwości skorzystania z zawieszenia rat kredytu, dlatego ważnym jest, abyś dokładnie sprawdził poniższe wymagania i zdecydował, czy kwalifikujesz się do wzięcia udziału w programie.

Przede wszystkim wysokość Twojego kredytu hipotecznego nie może przekraczać wartości 1,2 mln złotych i jest on zaciągnięty w polskiej walucie. Drugim istotnym warunkiem jest wielkość rat kredytu, które nie mogą przekraczać 35% wartości dochodu w gospodarstwie domowym. Limit ten jest wyliczany na podstawie ostatnich trzech miesięcy dochodów i porównany z wydatkami miesięcznymi na ratę kredytu wraz z odsetkami.

Trzeba zaznaczyć również, że wakacje kredytowe będą udzielane wyłącznie kredytobiorcom, którzy zaciągnęli swój kredyt przed 1 lipca 2022 roku. Celem powyższych zmian programu jest ograniczenie dostępu do zawieszenia rat kredytu osobom majętnym, które wykorzystują je przykładowo na nadpłatę innych zobowiązań. Wakacje kredytowe powinny przysługiwać zatem osobom w trudnej sytuacji, które potrzebują „zamrozić” swoje oszczędności i przygotować się na spłatę zobowiązań w kolejnych miesiącach.

Dlaczego warto skorzystać z wakacji kredytowych?

Warto zaznaczyć, że miesiące w których dokonałeś zawieszenia rat kredytu zostaną przeniesione na koniec okresu kredytowania. Zatem ich opłacenie wcale Cię nie ominie, chyba że rząd zdecyduje inaczej podczas swoich obrad w połowie lutego, o czym również poinformujemy.

Odroczenie spłaty kredytu było szczególnie popularne i częste w momencie, gdy stopy procentowe potrafiły zmieniać się i rosnąć z dnia na dzień. Taka sytuacja doprowadziła do rozregulowania budżetów domowych wielu kredytobiorców, którzy nie potrafili poradzić sobie ze zmieniającymi się ratami kredytu.

Właśnie wakacje kredytowe okazały się idealnym rozwiązaniem do zachowania płynności finansowej, by dzięki zawieszeniu rat przez miesiąc, móc zaoszczędzić środki na późniejszą spłatę zobowiązania. Pewnie wiele osób zastanawia się nad pożytecznością wakacji kredytowych, które mogą negatywnie wpłynąć na historię kredytową. Na szczęście raport BIK nie uwzględnia w swoich zapisach informacji o wakacjach kredytowych jako opóźnieniu w spłacie, a więc nie zaliczają się do Twojego scoringu.

Możesz być zatem spokojny o swoją zdolność kredytową w przypadku kolejnych kredytów, a śmiało możesz umówić się na bezpłatne spotkanie z naszym Ekspertem Finansowym Fin2, który podpowie Ci jak skorzystać z wakacji kredytowych i doradzi jakie inne formy pomocy dla kredytobiorców byłby dla Ciebie przydatne.