To nie są żadne pomówienia – rzeczywiście masz szansę otrzymać zwrot ubezpieczenia kredytu w kilku sytuacjach, które przedstawimy w dzisiejszym artykule. Dowiedz się, kiedy możesz ubiegać się o zwrot kosztów ubezpieczenia, jakie warunki musisz spełniać i ile ewentualnie czasu będziesz oczekiwał na zwrot.
Czy faktycznie mam prawo starać się o zwrot ubezpieczenia kredytu?
Jak najbardziej każdy kredytobiorca może ubiegać się o zwrot kosztów ubezpieczenia według przepisów Kodeksu Cywilnego art. 813 „[…] w przypadku wygaśnięcia stosunku ubezpieczenia przed upływem okresu na jaki została zawarta umowa, ubezpieczającemu przysługuje zwrot składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej”. Co to oznacza w praktyce?
Podstawowym warunkiem uznania zwrotu kosztów ubezpieczenia jest wygaśnięcie umowy kredytowej przed jej zakończeniem. Generalnie ubezpieczenie kredytowe najczęściej spotykane jest przy umowach hipotecznych, aczkolwiek zdarzają się również wymogi ubezpieczenia kredytu gotówkowego. Przykładem zwrotu jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego lub gotówkowego, kiedy to możesz dążyć do wypłaty składek za okres niewykorzystanego ubezpieczenia.
Zdarzają się również sytuacje, kiedy bank zobowiązany jest do wypłacenia całości ubezpieczenia, a mowa dokładnie o ubezpieczeniu pomostowym. Więcej na ten temat przeczytasz także TUTAJ. W dużym skrócie od niedawna banki muszą zwracać pełną kwotę zabezpieczenia od momentu wpisania hipoteki do księgi wieczystej. Mają równo 60 dni na zwrot ubezpieczenia, kiedy otrzymają oficjalne potwierdzenie.
Kiedy można liczyć na zwrot ubezpieczenia kredytu?
Oprócz wymienionego wcześniej zwrotu ubezpieczenia pomostowego, możemy wymienić jeszcze kilka innych okoliczności, które wpływają korzystnie na stan portfela kredytobiorcy.
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – oto pierwszy sytuacja, kiedy możesz spodziewać się zwrotu polisy. Zgodnie z zachowaniem okresu wypowiedzenia według umowy, możesz zrezygnować z usług konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Równie dobrze możesz odstąpić od umowy polisy w ciągu 30 dni od jej zawarcia – gdy mowa o umowie z konsumentem. Jeśli jednak dokonujesz rezygnacji jako przedsiębiorca, okres odstąpienia od umowy skraca się do 7 dni.
Wypowiedzenie umowy kredytowej – może nastąpić ze strony banku, w sytuacji gdy dług zostanie przekroczony lub nie spełniasz warunków umowy. Jednak znacznie częściej można spotkać się z wypowiedzeniem umowy kredytu ze strony kredytobiorcy. Kiedy możesz zakończyć umowę z bankiem? Decydując się na refinansowanie lub konsolidację kredytu, spłacasz całkowicie swoje zobowiązanie. Zwrot możesz otrzymać wyłącznie po złożeniu odpowiedniego wniosku do banku oraz realizacji spłaty – na co zwykle masz około 30 dni.
Wcześniejsza spłata kredytu – może okazać się w trakcie trwania umowy, że będziesz w stanie spłacić szybciej swoje zobowiązanie. Warto najpierw dokładnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami wcześniejszej spłaty, abyś nie musiał dopłacać dodatkowej prowizji dla banku. W momencie, gdy uregulujesz pozostałą część kredytu przed wyznaczonym w umowie terminie, możesz liczyć także na zwrot ubezpieczenia proporcjonalnie do czasu umownej spłaty zobowiązania.
Jaki jest czas oczekiwania zwrotu ubezpieczenia?
Ile trzeba czekać na zwrot kwoty ubezpieczenia od zaciągniętego zobowiązania? Każdy bank posiada inną procedurę działania i tym samym różnią się długością oczekiwania. Wiele zależy również od formy zwrotu – wcześniejsza spłata kredytu lub wypowiedzenie umowy kredytowej.
Z pewnością podczas podpisywania umowy kredytowej oraz wyboru ubezpieczenia pod kredyt, powinieneś zapoznać się z warunkami odstąpienia, wypowiedzenia czy przedterminowej spłaty zobowiązania. Wszystkie informacje wraz z przewidywanym czasem oczekiwania będą zawarte w umowie z bankiem.
Początkowo bank musi rozpatrzyć Twój wniosek i ustosunkować się do Twojej decyzji, w zależności od tego jakie kroki podejmiesz. Kolejno obliczana jest szczegółowa kwota ubezpieczenia do zwrotu, którą bank oddaje kredytobiorcy średnio od 14 do 30 dni.
Polecamy skontaktować się z naszymi Ekspertami Finansowymi Fin2, którzy nie tylko znajdą dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego lub gotówkowego, ale również mogą pomóc w doborze odpowiedniego ubezpieczenia pod kredyt. Znajdziemy kilka propozycji, przedstawimy Ci warunki ubezpieczenia, a na sam koniec wesprzemy także podczas odzyskiwania pozostałej kwoty ubezpieczenia. Nasi Eksperci podpowiedzą, które wnioski i formularze należy wypełnić, aby jak najszybciej otrzymać pełną wartość należnej kwoty ubezpieczenia.